Sklepy cynamonowe Bruno Schulz- streszczenie i motywy na maturę
- Ola Paradowska
- 16 lut 2020
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 2 sie 2023
Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić opowiadanie Sklepy Cynamonowe z książki o tym samym tytule autorstwa Brunona Schulza. Mądrzy ludzie ustalający spis lektur szkolnych uznali tego pisarza za szczególnie istotnego, więc jego twórczość oznaczona jest „gwiazdką”. Wystarczy jednak znać jedno, wybrane opowiadanie i ja wybrałam właśnie Sklepy Cynamonowe.
Co prawda przeczytałam całą książkę, ale nie czuję się na siłach streścić i opisać ogromu zawartej tam akcji i informacji. Ciężko byłoby to zapamiętać (a przy lekturach z gwiazdką jeden błąd powoduje duże straty punktów), nie do końca rozumiem też wszystkie zabiegi użyte przez autora.
A skoro wymagają od nas tylko jednego opowiadania to nie potrzebujemy więcej.

Słów kilka na początek:
Sklepy Cynamonowe Schulza ukazały się drukiem w 1933 r.
W opowiadaniach tych autor wraca do czasów dzieciństwa, w których rzeczywistość jest senna i dziwna, nie zawsze spójna i logiczna. W opowiadaniach główne skrzypce gra ojciec, Jakub, ale ważnymi postaciami są też Matka i służąca- Adela.
Opowiadaniami rządzi poetyka oniryzmu, czyli snu. Oniryzm to konwencja literacka, polegająca na ukazaniu rzeczywistości na kształt snu, marzenia sennego, czasem koszmaru. Zaciera się granica między tym co realne, a baśniowe, logiczne, a wymyślone. Czas, miejsce i bohaterowie mogą się zmieniać, a niezwykłości świata towarzyszy niespotykany styl. Twórczość Schulza jest bowiem przykładem prozy poetyckiej, nasyconej liryzmem, symboliką i z wyraźnym wpływem nadrealizmu. Autor używa też środki ekspresji typowe dla liryki co nazwano liryzacją prozy. W opowiadaniach występuje też mitologizacja czyli zabieg mający upodobnić otaczającą nas rzeczywistość do mitu, jakiejś fantastycznej rzeczywistości. Miasto faluje, zmienia się, znane ulice przekształcają się, a ulice płyną, jak w dziwnym i niezrozumiałym śnie. Ma to na celu nadanie przestrzeni nowych znaczeń i symboliki. W ''Sklepach Cynamonowych'' wykorzystuje się także synestezję. Jest to zjawisko polegające na przypisywaniu jakiemuś zmysłowi wrażeń odbieranych innym zmysłem np. czuje się obraz, słyszy kolor.
Streszczenie:
1. Dziwactwa ojca pogrążają go coraz mocniej:
- Przez wszystkie opowiadania Ojciec pełni dla bohatera bardzo ważną rolę. Bywa porównywany do proroka, ptaka, lisa. Mężczyzna pogrąża się w swoim dziwactwach i niejasnej chorobie. Jak pisze w inny opowiadaniu:
Przywykliśmy do jego nieszkodliwej obecności, do jego cichego gaworzenia (…), którego trele przebiegały niejako na marginesie naszego czasu. Cielesna powłoka i garść bezsensownych dziwactw.
2. Matka, aby temu zapobiec, zabiera go i syna na spacery. Tego dnia wybierają się do teatru:
-przybywają dużo przed czasem,
-autor szeroko opisuje wygląd teatru,
3.Chłopiec jest zafascynowany kurtyną i maskami.
4. Ojciec zauważa brak portfela:
-chłopiec zostaje wysłany do domu aby go przynieść,
5. Chłopiec rozpoczyna swoją wędrówkę:
-zachwyca się nocą i miastem,
-chce wstąpić do Sklepów Cynamonowych, orientalnych sklepów, które nazywa tak od koloru boazerii wewnątrz,
-miasto jest jednak jak labirynt i chłopiec się gubi,
-w końcu rozpoznaje jeden budynek,
6. Wizyta w dawnym gimnazjum:
-chłopiec wspomina późne lekcje rysunku w czasach, gdy chodził do gimnazjum,
-wchodzi do budynku i ogląda,
-boi się zauważenia przez córkę dyrektora, nie miałby jak się wytłumaczyć z tych nocnych wędrówek,
-przez przedsionek mieszkania dyrektora wydostaje się na ulicę,
7. Chłopiec jedzie dorożką:
-szeroki opis nocy i miasta,
-dorożkarz zauważa swoich kolegów i odchodzi do nich, chłopiec musi sam powozić, nie umie jednak, więc zdaje się na konia,
-bohater podziwia, czuje się szczęśliwy,
-koń staje, chłopak zauważa na jego brzuchu ranę:
– Dlaczego mi nie powiedziałeś? – szepnąłem ze łzami. – Drogi mój – to dla ciebie – rzekł i stał się bardzo mały, jak konik z drzewa. Opuściłem go.
- bohater odchodzi,
8. Powrót do miasta:
-chłopca nie obchodzi już zapomniany portfel,
-spotyka kolegów idących do szkoły,
-idzie razem z nimi nie wiedząc, czy jest jeszcze noc czy już rozpoczął się poranek.
Motywy na maturę:
Najważniejszym motywem, jaki zauważam w Sklepach cynamonowych, jest motyw oniryzmu. Całe opowiadanie jest jak zapamiętany z dzieciństwa, szalony sen, gdzie chłopiec szwenda się całą noc, sam powozi dorożką, rozmawia ze zwierzętami i gubi w mieście przypominającym labirynt. Dorosły autor przywołuje wspomnienia dzieciństwa, ale nie konfrontuje ich z dorosłością tylko pozostawia w ich pierwotnej formie. Zdarzenia są nielogiczne, baśniowe i trochę fantastyczne.

Comments