top of page

100% na maturze rozszerzonej z polskiego – jak to zrobić w 3 prostych krokach


Ostatnio minęły trzy lata od kiedy zdałam maturę rozszerzoną z j. polskiego na (prawie) 100%. Ten wynik sprawił, iż w pierwszym terminie dostałam się na Uniwersytet Wrocławski, Warszawski i Jagielloński. Wiedza, którą sama zdobywałam do tego egzaminu pomogła mi też podczas studiów humanistycznych.

Wielu z Was dopiero zmierzy się z tym egzaminem, dlatego postanowiłam dać Wam trochę rad od starszej koleżanki. U mnie te metody świetnie się sprawdziły, a egzamin z polskiego wspominam najmilej ze wszystkich.


1. Korzystaj z istniejących arkuszy

W internecie jest wiele arkuszy maturalnych z lat poprzednich. Wrzuca je nawet samo CKE i to właśnie z tych formuł polecam korzystać. Dlaczego? Bo są sprawdzone. Komisja nie będzie od Was wymagała niczego rewolucyjnego, wszystko co będzie w Waszej maturze już kiedyś było. Do tego CKE wrzuca także całe pliki ze sposobem oceniania, punktacją i wskazówkami dla nauczycieli. To może Ci bardzo pomóc.

Na początek znajdź gotowy arkusz. Siądź przed czystym biurkiem, z kartkami, długopisem i czystą głową. Upewnij się, że nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Koniecznie nastaw stoper lub budzik żeby wiedzieć czy mieścisz się w czasie określonym na egzaminie. Teraz możesz pisać (więcej o tym w punkcie drugim).

Następnie masz dwie opcje. Możesz udać się do kogoś kto sprawdzi Twoje wypracowanie, jeżeli znasz taką osobę. Może to być ktoś po studiach humanitycznych, Twoja nauczycielka lub korepetytorka.

Jeżeli nie masz nikogo takiego sam musisz podjąć trud korektora. Bądź wobec siebie krytyczny i mocno wczytaj się w zalecenia CKE. Zauważ jakich błędów popełniasz najwięcej. Dzięki temu będziesz wiedział nad czym pracować.

Osobiście, gdy uczyłam się do matury, zdobywałam po 60-70% na wypracowaniach. Zrobiłam wszystkie arkusze z lat poprzednich po kilka razy i to sprawiło, że ostatecznie mój wynik podniósł się o 30%.




2. Pisz koncepty i wypracowania


Matura rozszerzona z polskiego (i zasadnicza część podstawy) to wypracowanie. A podstawą każdego wypracowania jest dobry koncept. W sytuacji stresowej (a matura do takich właśnie należy) najważniejsze jest żeby nie stracić głowy, a koncept bardzo w tym pomaga.

Jak zacząć? Najpierw uważnie (!) przeczytaj dwa razy polecenie i fragment tekstu, który otrzymałeś. Nie spiesz się, powoli i spokojnie chłoń każde kolejne zdanie. Następnie weź kilka głębokich oddechów i przewróć arkusz do brudnopisu. Zapisz wszystko co przyszło Ci do głowy podczas czytania. Czy ten tekst skojarzył Ci się z jakąś inną lekturą? Czy znasz innych bohaterów, którzy byli podobni do wymienionych? A może motyw jest ten sam?

Gdy już to zrobisz poukładaj te informacje tak jak jest to przedstawione na grafice poniżej.





Najpierw wstęp, w którym musisz określić swoją tezę lub hipotezę. Polecam tezy, bo są prostsze do obronienia i nie trzeba ich na końcu potwierdzać.


Przykład: *tekst o Balladynie*

Polecenie: Dlaczego ludzie zabijają?

Teza: Ludzie zabijają innych ludzi z różnych powodów – może być to władza, zadzrość, a nawet, opacznie rozumiane, szlachetne pobudki.


Teraz zasadnicza, czyli argumenty. To one są najważniejsze. Pomyśl do jakich dzieł kultury się odwołać, którzy bohaterowie pasują do Twojej tezy i wypisz co najmniej jedno z takich zachowań lub wydarzeń.


Przykład:

  1. Balladyna zabija Alinę, by zostać żoną królewicza i potem zyskać władzę,

  2. Kain zabija Abla, ponieważ zazdrościł mu Bożej miłości,

  3. Raskolnikow zabija lichwiarkę, ponieważ uważał ją za złego człowieka i chciał oczyścić świat z takich ludzi.

Bardzo ważna zasada- jeżeli czegoś nie pamiętasz to nie pisz. Lepiej zastosować jakiś synonim (np. kobieta zamiast imienia głównej bohaterki) niż się pomylić i nie dostać punktów.

W podanym przeze mnie przykładzie ważne jest też to aby nie popierać złych zachowań. Należy je opisać, ale nie oceniać. Chodzi przecież tylko o udowodnienie naszej tezy, a nie poważne rozprawy.

Trzeci punkt to podsumowanie. Tutaj należy krótko streścić to co się pisało i potwierdzić tezę.


Przykład: Ludzie zabijają z różnych powodów – może być to władza, zazdrość, a nawet, opacznie rozumiane, szlachetne pobudki. Udowaniają to bohaterowie literaccy. Balladyna zabiła Alinę, by zostać żoną królewicza i dzięki temu zyskać władzę. Kain pozbawił życia Abla, bowiem zazdrościł mu Boskiej miłości, a Raskolnikow podniósł rękę na życie lichwiarki przez swoją wiarę w to, że niektórzy ludzie są gorsi od innych. Niezależnie jednak od motywów wszyscy Ci bohaterowie zostają ukarani. Balladyna umiera, Kain zostaje wygnany, a Raskolnikow zesłany na Sybir. Udowadnia to, iż niezależnie od motywacji, zbrodnia zawsze jest zła.


W koncepcie możesz to napisać od myślników lub skrótami, ważne tylko byś wiedział jaki masz plan na wypracowanie. Teraz możesz siąść i... pisać.



3. Czytaj klasykę

Na rozszerzonej maturze nie uratowały mnie lektury ani wiedza z lekcji. Temat, który dostałam, na początku zwalił mnie z nóg. Wiedziałam, że muszę to napisać jak najlepiej, a czytałam o czymś czego nie było w książkach obowiązkowych na ten egzamin.

Jeżeli zdarzy Wam się taka sytuacja to pomóc mogą klasyki. Oczywiście nie tylko one – nada się Wasz ulubiony film, anime czy komiks – ale egzaminatorzy lubią to, co sami znają. Dlatego zawsze polecam klasykę literatury.

Mówię tu o książkach, które kochają książkomaniacy od lat. O Dostojewskim, Hesse czy Orwelu. Te książki przepełnione są treścią, znaczeniami i nawiązaniami, które będziecie mogli wykorzystać w wielu tematach.

A tak dodatkowo, jeżeli wybieracie się na studia humanistyczne, to znajomość tych pozycji będzie bardzo dobrze widziana.

Na poniższej grafice przedstawiam Wam te klasyki, które ja przeczytałam do matury i bardzo mi pomogły:



To już wszystkie moje rady odnośnie nauki na egzamin dorosłości. Oczywiście życzę Wam powodzenia i jestem pewna, że doskonale sobie poradzicie.

Comments


  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram

©2019 by Bezkrytyczne Recenzje. Proudly created with Wix.com

bottom of page