top of page

Najlepsze podcasty true crime -subiektywny ranking


W ostatnich latach obserwujemy wielkie bum na podcasty. Powstaje mnóstwo kanałów na wszystkich mediach społecznościowych i wiele z nich odnosi sukcesy.


Dla tych jednak, którzy nigdy nie natknęli się na tą formę przekazu, chciałabym po krótce wytłumaczyć czym jest podcast. Najprościej mówiąc jest to nagranie audio lub audio-video, gdzie osoba lub grupa osób wypowiada się na dany temat. Możliwości są dość szerokie. Może być to np. wywiad, luźne przemyślenia czy właśnie... kryminalne historie. I, choć pierwsze podcasty pojawiły się w Polsce w 2005 roku, to od niedawna stały się one zjawiskiem ogólnodostępnym.


Także zainteresowanie tematyką kryminalną, zawsze istniejące w umysłach ludzi, w ostatnich latach bije rekordy popularności. Jak wiecie jest to też mój konik. ☺


Dlatego od dłuższego czasu słucham wielu podcastów i chciałabym się z Wami podzielić najlepszymi z nich. Skupiłam się na różnorodności tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.






  1. Kryminalnie

Platforma: youtube

Kanał: Stanowo

Status; wciąż tworzone (choć nieregularnie)

Rodzaj: długie, niesamowicie szczegółowe i podszyte humorem


Na początek mój najulubieńszy podcast i ulubiona osoba na Polskim youtube- Jaśmin.

Na kanale Stanowo możecie posłuchać o kulturze, Stanach Zjednoczonych i właśnie o zbrodniach. Ta ostatnia część interesuje nas dziś najbardziej.


Jaśmin, prowadząca kanał, to jedyna w swoim rodzaju osoba. Zbiera niesamowitą ilość informacji, zawsze rzetelnie i niesamowicie szczegółowo. Nie znam drugiego podcastu, który tak bardzo dbałby o głębokie wejście w temat. A to niezwykle ważne, bo dowiadujemy się nie tylko o zbrodniarzu i jego okropnym występku, ale o tym co doprowadziło go do takiego stanu. O jego dzieciństwie i powolnym wchodzeniu w świat zła i okrucieństwa. O tym co kierowało tym człowiekiem. Do tego dużo czasu poświęca się ofiarom, które przecież są równie ważne w takiej historii.


Gdyby tego było mało to Jaśmin ma niesamowitą zdolność wyważenia humoru i powagi. Żartuje i to czasem dość mrocznie, ale nigdy nie są to żarty niesmaczne, czy gorszące. Raczej podkreślają one absurd sytuacji i ukazują inteligencję mówiącej. To nie jest jeden z tych mrocznych, szeptanych podcastów, ale pełen życia i energii. Inną sprawą jest to, że prowadząca jest współczująca i słychać to w jej głosie i słowach. Ten mix dobrego researchu, humoru i współczucia daje mieszankę, której ciężko się oprzeć.


Te podcasty tą bardzo długie, co niektórych może odstraszyć. Niepotrzebnie jednak. Dzięki dobrej narracji ten czas mija bardzo szybko. Przesłuchałam praktycznie wszystkie odcinki wielokrotnie i ani razu się nie nudziłam. Chciałabym nawet żeby były dłuższe, bo wtedy mogłabym więcej czasu spędzić w tym świecie.


Jest tylko jeden minus- jak wpadniecie w sidła serii Kryminalnie, to już się nie wyrwiecie. To nie tylko moje zdanie, komentarze mówią same za siebie. Więc zaparzcie sobie herbatkę i usiądźcie wygodnie. Czeka na Was wiele godzin kryminalnych opowieści. ☺





2. Kryminatorium (dawne Niediegetyczne)


Platforma: youtube, aplikacja podcasty

Kanał: Marcin Myszka

Status: wciąż tworzone (około 2 podcasty na tydzień)

Rodzaj: średniej długości z udziałem aktorów głosowych



Druga moja polecajka będzie dotyczyła (chyba) najpopularniejszego w Polsce podcastu kryminalnego.

kryminatorium to marka sama w sobie. Jej prowadzącego, Marcina Myszkę, słuchałam jeszcze, gdy był mniej znany i publikował na kanale Niediegetyczne. teraz jednak bardzo się rozwinął- jego materiały są dłuższe, bardziej szczegółowe i nabrały realizmu dzięki aktorom głosowym wcielającym się w dane role. Do tego ta charakterystyczna muzyka w tle... Aż ciarki przechodzą. ☺


Jeżeli nie słuchacie żadnych podcastów to myślę, że ten nada się idealnie żeby sprawdzić ''z czym to się je''. Średniej długości odcinki kondensują w sobie wiele wiedzy, ale nie wchodząc w (często niepotrzebne) szczegóły. Głęboki głos prowadzącego i jego zdolność opowiadania sprawiają, że łatwo przebrnąć przez daną historię. Nawet jeżeli poruszane tematy są naprawdę mroczne.

Dla mnie Kryminatorium to definicja standardowego podcastu kryminalnego. Jest w nim wszystko to czego się oczekuje od tego typu słuchowiska. I z roku na rok widać coraz większy profesjonalizm autora, który pnie się w górę zdobywając nowe doświadczenia.




3. Zagadki Kryminalne


Platforma: youtube, aplikacja podcasty

Kanał: Karolina Anna

Status: wciąż tworzone (nawet do 3-4 podcastów na tydzień!)

Rodzaj: krótsze, ale bardzo płynnie, logiczne przedstawiane, poruszające mniej znane sprawy



Kolejnym, bardzo znanym podcastem jest seria Zagadki Kryminalne na kanale Karolina Anna. Prowadząca od lat opowiada o najróżniejszych sprawach kryminalnych, ale też paranormalnych, a ostatnio na kanale pojawiła się też seria o sektach.

Zagadki Kryminalne są tak dobre z kilku powodów. Jednym z nich jest długość odcinków, a w zasadzie ich krótkość. Karolina wrzuca dużo, ale krótkich podcastów, dlatego też można je spokojnie odsłuchać malując się, jadąc do pracy/szkoły lub robiąc cokolwiek innego. Nie oznacza to jednak, że niewiele się z nich dowiecie. Wiedza zawarta w odcinkach jest tak skondensowana żeby ukazać całą sprawę, ale bez wdawania się w szczegóły. Kolejnym plusem jest sama postać Karoliny Anny- spokojnej, zrównoważonej dziewczyny o przepięknym głosie. Jej płynna, elokwentna narracja prowadzi nas gładko przez całą, nawet najbardziej skomplikowaną historię. Do tego na kanale poruszane są często mniej znane, unikalne sprawy, a to godne pochwały.


To podcast dla tych, którzy chcą historii bez udziwnień i tworzenia atmosfery. Z Kryminalnych Zagadek wiele się dowiecie i poznacie niepopularne sprawy. Do tego spotkacie szeroką społeczność, która wymieni się z Wami opiniami.



4. Piąte: nie zabijaj


Platforma: youtube, aplikacja podcasty

Kanał: Justyna Mazur

Status: wciąż tworzone (ok. 2 na miesiąc)

Rodzaj: średniej długości, dość szczegółowe, z niesamowitą ilością empatii


''Jak ty możesz tego słuchać? To straszne''- zdarza mi się czasem usłyszeć jako fance tematyki kryminalnej. Jeżeli zgadzacie się z taką opinią to uważam, że narracja Justyny Mazur będzie w sam raz dla was.


Piąte: nie zabijaj to podcast prowadzony z taką ilością empatii i współczucia z jaką jeszcze nigdy nie spotkałam się w tej branży. Kojący, głos prowadzącej, jej głębokie zrozumienie i po prostu ludzkie odruchy sprawiają, że naprawdę dobrze można wczuć się w opowiadaną historię i współczuć ofiarom. Justyna dużo uwagi poświęca osobom dramatu, skupia się na opisach ich cech i tego, jak zapamiętali je bliscy. Kreuje się na ciepłą i miłą osobę (nie wiem jaka jest prywatnie, ale tak ją sobie wyobrażam).


Styl opowiadania i szczegółowość są dość zwyczajne, można by napisać- przeciętne. Nie wyróżniają się, ale nie są też złe. Jednak dzięki wspaniałej prowadzącej ten podcast bardzo zyskuje i z przyjemnością wsłuchuję się w spokojny głos Justyny Mazur.




Platforma: youtube

Kanał: Kristof Radke

Status: wciąż tworzone (różna częstotliwość)

Rodzaj: podcasty fabularyzowane, słucha się tego jak pełnoprawnej historii


Przedostatni podcast, który chciałabym przedstawić na naszej liście to #Zbrodnie na kanale Kristof Radke.


Wyróżnia się on tym, że prowadzący uzupełnia suche fakty narracją, która ma ukazywać emocje bohaterów, ich wewnętrzną walkę, a nawet dialogi. To sprawia, że podcast słucha się jak opowiadania czy książki fabularnej. Prowadzący nie przesadza, nie zmienia faktów, tylko dodaje to, co naprawdę mogło się dziać w głowach ofiary czy kata. Słucha się tego naprawdę dobrze, tym bardziej, że Kristof nadaje każdemu odcinkowi mrocznej, ciężkiej atmosfery. Nagłe zwroty akcji i ciągłe napięcie sprawiają, że #Zbrodnie słucha się jak rozdziału z kryminału.


Jeżeli więc jesteście fanami właśnie takiej formy przedstawienia historii to idealny podcast dla was.




Bonus

6. Prawdziwe Zbrodnie


Platforma: aplikacja podcasty, youtube

Kanał: Prawdziwe Zbrodnie Podcast

Status: wciąż tworzone (około raz na tydzień)

Rodzaj: długie, w formie rozmowy


Mam dla was jeszcze bonus. Słucham go od niedawna, dlatego nie wiem jeszcze czy jest najlepszy, ale na pewno jest ciekawy.


Prawdziwe Zbrodnie, bo o nich mowa, prowadzą dwie kobiety, które w formie rozmowy przedstawiają sprawy kryminalne. Jedna z nich opowiada, druga czasem dopytuje lub w jakiś sposób reaguje. To ciekawy i inny sposób przedstawienia, który sprawia wrażenie, że siedzimy razem z nimi słuchając mrożących krew w żyłach historii. Kobiety różnią się charakterami co sprawia, że większa ilość osób będzie mogła się z nimi utożsamić. Do tego atmosfera jest dość luźna, a podcast rozpoczyna rozmowa niezwiązana z tematem, która pomaga się wczuć w klimat ''siedzimy sobie z koleżankami, które też są fankami true crime i sobie opowiadamy''. Niektórym to może nie podejść. Inni za to docenią lekkość i staranne przygotowanie prowadzących.


Nie spotkałam się wcześniej z żadnym podcastem kryminalnym prowadzonym w tej formie, więc uważam, że to ciekawe i warte wspomnienia.




To już cała lista. A jakich wy podcastów słuchacie? Macie ulubione?

Piszcie w komentarzach!




Comments


  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram

©2019 by Bezkrytyczne Recenzje. Proudly created with Wix.com

bottom of page