top of page

Historyczne postaci w Castelvanii. Kim byli Dracula, Hrabina Batory i Carmila?


Dziś, tak jak co roku w święto Wszystkich Świętych oraz Halloween chciałam Wam przedstawić dzieło mrożące krew w żyłach, a będzie to Castelvania. Ten, kultowy już, serial zyskał widzów na całym świecie i nawet w tym roku powstał nowy sezon przygód kolejnego z rodu Belmondów. O samej produkcji można by było wiele mówić. To wciągający, świetnie wykonany serial z mnóstwem ciekawych zabiegów narracyjnych. Jednak mnie najbardziej zaciekawiło wykorzystanie w nim znanych postaci wampirów. Producenci wzięli na tapet Draculę, ale też Hrabinę Batory czy Carmillę.

Kim naprawdę byli Ci ludzie? Czy ich legenda jest prawdziwa? I jak Castelvania bawi się z tymi postaciami? Zobaczcie sami:


Hrabia Dracula


Dracula to najbardziej ikoniczny wampir w popkulturze. Był praktycznie pierwszym nieumarłym przedstawianym w ten sposób. Wcześniej wampiry (lub wąpierze) przypominały bardziej zombie – były to ożywione zwłoki, śmierdzące odorem śmierci i gnijące na cmentarzach. Dracula jest zaś hrabią, który mieszka w pięknym zamku, bogato się ubiera i jest wykształcony. Takie, arystokratyczne, przedstawienie wampira przeniknęło do popkultury i zadomowiło się w niej na stałe. Jednak czy istniał ktoś, kogo moglibyśmy nazwać „prawdziwym Draculą”?

Nazywał się Wład III Palownik, a jego rumuńskie imię brzmiało Vlad Țepeș lub Vlad Drăculea. Był rumuńskim władcą panującym około XV wieku.* Nasz bohater miał życie ciężkie już od urodzenia. Przyszedł bowiem na świat w podzielonym kraju, gdzie toczyły się polityczne intrygi. Gdy Wład miał jedenaście lat został pojmany do niewoli Tureckiej, gdzie przetrzymywano go w roli zakładnika. Jego ojciec i starszy brat zostali zdradzeni i zamordowani przez własnych bojarów. Musicie przyznać, że to musiała być ogromna trauma dla małego chłopca. Jednak niewola nauczyła go czegoś – to tu, na sułtańskim dworze, po raz pierwszy poznał monarchię absolutną. Gdy dostał władzę w swoje ręce zaczął wprowadzać ten sam system w swoim królestwie. Jednak jego władza nie potrwała długo i został zmuszony do tułaczki przez kolejnych trzynaście lat. Zaszczuty, w ciągłym poczuciu zagrożenia, ciągle zmieniał miejsce pobytu, a jego polityczni wrogowie robili wszystko, by nie zaznał spokoju. Gdy w końcu udało mu się siłą powrócić na tron rozpoczął swoją „monarchię”. Zastąpił wszystkich dawnych rządców swoimi ludźmi dzięki czemu mógł sprawować władzę praktycznie absolutną. Wdał się w waśnie między politycznymi sąsiadami. I wtedy właśnie Wład dorobił się swojego przydomka palownik, bowiem wbił wszystkich wysłanników wroga na pale (a taka śmierć była długa i straszna), a później rozpoczął krwawą masakrę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wład_Palownik
Portret Włada III Palownika

Usprawiedliwiał swoje czyny wiarą chrześcijańską, jak wcześniej ojciec, choć jego czyny niewiele miały wspólnego z miłosierdziem.** Jego przeciwnicy rozpuścili plotki o tym, że jest absolutnie zdegenerowany – Wład miał gotować ludzi żywcem, nabijać na pale niemowlęta oraz... pić krew. Czy naprawdę to robił? Prawda leży pewnie gdzieś po środku. Wład był okrutny, ale jego legenda narosła pod wpływem plotek rozpuszczanych przez przeciwników politycznych.

Vlad Drăculea został zamordowany, ale legenda Draculi przetrwała. Ten tytuł pojawiał się wielokrotnie w pamfletach na temat Palownika, ale najbardziej znanym Draculą została postać literacka stworzona przez Brama Stokera. Twórcy Castelvanii zachowali wygląd naszego wampira oraz jego zamek, ale mocno zmienili historię. Dracula, osamotniony przez wieki, spotyka na swojej drodze ludzką kobietę. To ona pokazuje mu jak kochać, ale jej życie zostaje brutalnie zakończone. Serial tworzy postać tragiczną i jest to bardzo ciekawy zabieg. Sprawia, iż Władca Ciemności zdaje się bardziej... ludzki.



Hrabina Batory


Drugą postacią, o której sobie dzisiaj opowiemy, jest Elżbieta Batory, zwana także Krwawą Hrabiną z Čachtic. Chyba każdy, kto interesuje się choć trochę „mrocznymi tematami” słyszał o tej kobiecie. Pojawia się ona w wielu dziełach popkultury, jako wampirzyca, która lubuje się w piciu krwi dziewic. Taka praktyka ma jej dawać moc oraz wieczną młodość. Co ciekawe, prawdziwej Elżbiecie zarzucano kąpiele w krwi, które miałyby prowadzić do tego samego skutku. Skąd wzięły się takie oskarżenia i, co ciekawsze, czy były prawdziwe? Żeby się tego dowiedzieć musimy prześledzić historię tej niezwykłej kobiety.***

Elżbieta żyła w drugiej połowie XVI wieku i pochodziła z Siedmiogrodu. Jej życiowy start też nie był najlepszy, ale z innych powodów niż u Draculi. Otóż ród Batorych kultywował kazirodztwo, co powodowało choroby psychiczne i fizyczne u dzieci rodzących się z takich związków. Sama Elżbieta miała ataki szału, które miały wynikać z tego, że jej ojciec poślubił (daleką) kuzynkę. Do tego wiek XVI nie był najlepszym czasem dla dzieci, więc mała Ela napatrzyła się na okropności, jakimi były okrutne egzekucje. Udało jej się jednak wyjść za mąż w miarę szczęśliwie, a jej wybrankiem został Ferenc Nadasty. Zamieszkali w zamku na Węgrzech i to wtedy nasza bohaterka zaczęła wykazywać dziwne zachowania. Zarzuca się jej znęcanie się nad sługami w niezwykle okrutny sposób, a także liczne romanse z osobami obojga płci. Później doszło także uczestnictwo w orgiach i satanizm. Jednak Hrabina Batory miała też swoją jasną stronę – uważano ją za świetną matkę, która poświęcała pociechom mnóstwo czasu i energii. Z mężem przestało się jej układać, więc gdy zmarł w 1604 roku nie nosiła długo żałoby. Została sobie sama panią i władczynią, co chętnie wykorzystywała. To właśnie wtedy miała zrzucić kajdany, oddawać się najgorszemu grzechowi oraz... kąpać w krwi dziewic. Plotka głosiła, iż jeździła po okolicach zamku czarnym powozem i porywała piękne dziewczęta, by przejąć ich młodość. Te praktyki miał odkryć palatyn, który po wejściu do zamku zobaczył dantejskie sceny i Elżbietę oddającą się kolejnej orgii. Cztery osoby zostały skazane za wampiryzm i czary, a Hrabina została zamurowana w swoim pokoju aż do końca życia.

Tylko czy plotki mówiły prawdę? Elżbieta była wykształconą kobietą, władającą trzema językami i samotnie zarządzającą licznymi terenami. Mężczyznom w jej rodzie nie na rękę było to, że taka władza przypada kobiecie. Do tego Habsburgowie ostrzyli sobie ząbki na jej majątek. Dlatego nasza bohaterka została wplątana w spór między wielkimi rodami. Jej majątek zabrano, proces sfingowano, a ją usunięto z politycznej sceny. Dowody przeciwko niej były bardzo poszlakowe, żeby nie powiedzieć, sztucznie ustawione. Ta biedna kobieta po prostu żyła w takich czasach i warunkach, że nie mogła sama pełnić władzy, bo za mocno uderzało to w kilku innych książąt. Znalazła się w złym miejscu i czasie. Czy

Portret Elizabeth Batory

to oznacza, że Hrabina była postacią krystalicznie czystą? Nie. Ponoć rządziła twardą ręką i naprawdę nie szanowała służby. Zdradzała męża i nienawidziła swojej teściowej. Ale nie ma żadnych dowodów na kąpiele w krwi i inne bezeceństwa, które jej zarzucano. To już była w pełni fantazja jej wrogów.****

W nowym sezonie Castelvanii, czyli Nocturne Hrabina przypomina bardziej tę wersję z plotek. Jest zła, pije krew dziewic i chce zawładnąć światem. Twórcy poszli o krok dalej – uznali ją za półboginię, która jest w stanie zaćmić słońce i stworzyć dla wampirów nowy świat. Uważam, że jej postać jest przesadzona, dość groteskowa, w przeciwieństwie do innych czarnych charakterów z poprzednich sezonów, których można było zrozumieć. Dracula czy Carmilla potrafili okazać inne emocje niż tylko rządzę mordu. Można im było nawet kibicować.

A jeżeli o tej drugiej postaci mowa...

Carmilla


Ostatnią wampirzycą w naszym zestawieniu będzie Carmilla. To ciekawe, bowiem, tak naprawdę, jest ona pierwszym prawdziwym wampirem na tej liście. Dlaczego? Bo twórcy Castelvanii wyciągnęli tę postać z powieści Sheridana Le Fanu i tam nasza Carmilla także była krwiopijcą. Postanowiłam ją tu zawrzeć, bo uważam, że to rzadko poruszany wątek w kontekście wampiryzmu, a jest bardzo ciekawy.

Powieść le Franu była wydawana w latach 1871 – 1872. Opowiadała historię Laury, która opisuje wydarzenia swojej młodości. Pewnego dnia w jej życiu pojawia się przepiękna dziewczyna o imieniu Carmilla. Czytelnik powoli domyśla się, że ta istota nie jest człowiekiem. Dziewczyna nie modli się, przesypia cały dzień, a w okolicznej wiosce szerzy się nieznana choroba. W końcu sama Laura zaczyna chorować, a na jej szyi pojawiają się ślady ukąszeń.*****

Nie napiszę więcej o fabule, żeby nie zdradzić szczegółów tym, którzy chcą sięgnąć po powieść. Dużo ciekawszym aspektem jest to, że książkowa Carmilla wprowadziła do literatury motyw wampiryzmu lesbijskiego. Ugryzienie przez krwiopijcę zawsze było symbolem stosunku i nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego. Męski wampir wgryzał się w piękną dziewicę, a ona (co ciekawe) robiła się coraz słabsza, pozbawiona woli. Gdy całkowicie ją złamał stawała mu się posłuszna lub martwa. Wampiryzm, przynajmniej dla mnie, bardzo mocno wiąże się z męską seksualnością; kuszeniem i samym aktem. Le Franu odwrócił ten schemat. Sprawił, że to kobieta stała się łowcą i zdobywcą. Do tego łowcą innych

kobiet, a więc wampirzycą lesbijką. Carmilla ukazuje kobiecy akt oraz pożądanie, bez udawania, iż kobiece związki są aseksualne. Dlatego właśnie to takie ważne.

Serialową postać łączy z powieścią tylko imię.****** Wampirzyca jest manipulatorką, która robi wszystko, by osiągnąć swoje cele. Gdy tylko pojawia się po raz pierwszy robi to tak, żeby każdy ją widział. Później bezczelnie igra z Draculą, wykorzystuje Hektora i traktuje innych jak swoje zabawki. Potrafi być okrutna i wybuchać złością. Jest jednoznacznie złą postacią, choć ciekawą oraz piękną. Jestem ciekawa jak twórcy zagrają Carmillą w kolejnych sezonach, bo mogłaby być naprawdę ciekawym villainem.




_____________________________________________________________________

Przypisy


* Wikipedia, Wład Palownik, https://pl.wikipedia.org/wiki/Wład_Palownik [data dostępu: 16.10.2023].

** Novum - Ciekawe Historie, Historia DRAKULI! Okrutny władca Wład Palownik i jego krwawe rządy, https://www.youtube.com/watch?v=6XRSkIU8uBE [data dostępu: 16.10.2023].

*** Wikipedia, Elżbieta Batory, https://pl.wikipedia.org/wiki/El%C5%BCbieta_Batory [data dostępu: 21.10.23].

**** Historia bez cenzury, Krwawa Hrabina? Elżbieta Batory. Historia bez cenzury, https://www.youtube.com/watch?v=u3ddO73cYt0 [data dostępu: 21.10.23].

***** Wikipedia, Carmilla, https://pl.wikipedia.org/wiki/Carmilla, [data dostępu: 21. 10. 23].

****** Zdążyłam obejrzeć tylko dwa sezony Castelvanii + Nocturne, więc opisuję tylko to co widziałam.


 
 
 

Comments


  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Facebook
  • Instagram

©2019 by Bezkrytyczne Recenzje. Proudly created with Wix.com

bottom of page